Skip to main content
snail_2247464b

Poznajcie Helix aspersa Muller

Ślimaki to stworzenia, które istnieją na naszej planecie już przeszło 6 milionów lat, jednak pierwsza szersza wzmianka naukowa o brunatnym ślimaku ogrodowym (Helix aspersa Muller), została sporządzona dopiero w XVIII w. Mimo to lecznicze właściwości jego śluzu były znane już w starożytności.

Właściwości tego śluzu były wykorzystywane przez Hipokratesa, plemiona afrykańskie i Indian zamieszkujących Amerykę Południową do leczenia intensywnego kaszlu, trudno gojących się ran i wrzodów oraz innych dolegliwości czy schorzeń. W 1980 roku chilijscy hodowcy ślimaków zaobserwowali, że skóra pokrywająca ich dłonie jest bardziej miękka niż u innych. Ponadto wszelkie rany goiły się im w błyskawicznym tempie, nie pozostawiając przy tym blizn ani infekcji. Nawet stare blizny zaczęły znikać. Doktor Fernando Bascunan Ygualt, który był najstarszym synem rodziny prowadzącej wspomnianą hodowlę, wnikliwie zbadał wyciąg ze śluzu ślimaka. Okazało się, że faktycznie ma on bardzo pozytywny wpływ na skórę. Dysponując taką wiedzą, rodzina Bascunan opatentowała swój produkt, a 15 lat później krem ze ślimaka znalazł się na liście Światowej Organizacji Patentowej w Szwajcarii. Z kolei w 2006 roku ekstrakt ze śluzu ślimaka został wpisany do rejestrów International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (INCI) pod nazwą „snail secretion filtrate”.

Warto podkreślić, że wspomniany Helix aspersa Muller jest mniejszy od spotykanego w Polsce winniczka. Brunatny ślimak ogrodowy jest hodowany w Afryce, mierzy średnio 3 cm i waży 10-15 g. W odróżnieniu od innych gatunków, ich gruczoły umiejscowione w odnóżach, produkują duże ilości dwóch rodzajów śluzu. Jednym z nich jest limozyna, widoczna pod postacią mokrego, lepkiego śladu, jaki pozostawia ślimak i nie niesie dla skóry człowieka szczególnych wartości. Drugi natomiast – kryptozyna to już inna bajka. Ma na celu chronić i regenerować delikatne tkanki odnóży, które ulegają uszkodzeniu podczas poruszania się. To przede wszystkim jej właściwości są tak cenione i wykorzystywane w naszych kosmetykach.

Pozdrawiamy, Tiande.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *