Skip to main content
woman-1320810_1280

Przyczyny wypadania włosów cz. 1

Wypadanie włosów nie jest dziś wcale rzadkością i doskwiera wielu z nas, bez względu na płeć. O ile w przypadku siwych włosów zawsze zostaje ich koloryzacja, o tyle łysinę znacznie trudniej zamaskować. Warto podkreślić, że istnieją różne przyczyny ich nadmiernego wypadania, ale na niektóre z nich nie ma się wpływu jak choćby uwarunkowania genetyczne.

Najczęstszymi, a jednocześnie najbardziej błahymi przyczynami wypadania włosów są nieprawidłowo upięte włosy. Częste noszenie tzw. „końskiego ogona” lub koka skutkuje nadwyrężaniem skóry głowy i zanikaniem mieszków włosowych. Negatywny wpływ na kondycję włosów mają ponadto zabiegi kosmetyczne a w szczególności tapirowanie, częste stosowanie niektórych środków kosmetycznych (używanych m.in. podczas farbowania włosów czy trwałej ondulacji), jak również działanie wysokiej temperatury w trakcie suszenia czy modelowania lokówką, prostownicą itp. Wszystkie te czynniki osłabiają włosy lub ich strukturę, co z kolei najczęściej prowadzi do ich wypadania.

Kondycja włosów (podobnie jak skóry i paznokci) jest w dużej mierze związana z ogólnym stanem organizmu. Wypadanie może być spowodowane zatruciem toksynami. Jeśli stężenie arsenu, rtęci czy talu będzie znaczące, w ciągu 2 tygodni może dojść do utraty włosów, a czas ich ponownego odrośnięcia wynosi średnio 6-8 tygodni. Na pewno nikotyna i pozostałe substancje smoliste zawarte w papierosie nie służą włosom, podobnie jak niektóre leki. Szczególną ostrożność należy zachować zażywając leki immunopresyjne, przeciwtarczycowe, cytostatyczne, antykoncepcyjne, przeciwzakrzepowe czy w chorobach serca.

Ogromny wpływ na wypadanie włosów mają też hormony, których poziom często jest zaburzony ze względu na ciążę i menopauzę (u kobiet), a także silny stres. Ten ostatni, jeśli wynika z bardzo silnego przeżycia, może skutkować całkowitą utratą włosów w ciągu 4 najbliższych miesięcy po tym wydarzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *