Skip to main content
woman-1620384_1280

Przyczyny wypadania włosów cz. 2

Piękne bujne włosy to dla wielu z nas największe marzenie. Niestety problem z wypadaniem włosów może pojawić się właściwie w każdym wieku. W niektórych przypadkach jest skutkiem drastycznych zabiegów pielęgnacyjnych i stosowania silnych kosmetyków, czasami reakcją na stres czy też skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków. Niestety to nie jedyne przyczyny.

Tracenie dużych ilości włosów może być spowodowanie ponadto chorobami zakaźnymi, ogólnoustrojowymi (nadczynność i niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty) oraz problemami skórnymi (grzybica skóry głowy). Istnieje też schorzenie psychiczne – trichotillomania, które objawia się kompulsywnym wyrywaniem włosów.

Ogromne znaczenie ma również sposób odżywiania się i odpowiednia ilość witamin i minerałów w organizmie. Szczególnie istotne są białko, żelazo i biotyna. Najczęściej żelaza brakuje kobietom ze względu na menstruację i ubogą w nie dietę. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego dotlenienia krwi, która z kolei jest niezbędna, by nie osłabiać cebulek i struktury włosa.

W przypadku białoskórych mężczyzn aż 50% z nich uskarża się na łysienie po 40 roku życia. Zwykle problem ten jest łysieniem plackowatym – zauważalny jest na poszczególnych obszarach głowy, z których zaczynają wypadać włosy. Problem ten można leczyć po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Rzadkością nie jest ponadto łysienie androgenowe, które w pierwszej kolejności jest widoczne w kącikach czoła oraz na czubku głowy. Co ważne w tym przypadku można zaobserwować bujniejsze owłosienie w innych partiach ciała (plecy, klatka piersiowa, nos, ręce). U mężczyzn wypadanie włosów jest silnie związane z uwarunkowaniem genetycznym.

Przyczyn wypadania włosów jest naprawdę sporo, jednak chcąc coś temu zaradzić, niezbędne jest prawidłowe zdiagnozowanie źródeł problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *