Skip to main content
Palenie powoduje wzmożone powstawanie wolnych rodników

Wolne rodniki a zmarszczki. Jaki jest między nimi związek?

Słyszymy o nich często. Zwykle w kontekście ich szkodliwości oraz potrzeby zwalczania. Jednak aby skutecznie zwalczyć wroga, trzeba go najpierw dobrze poznać. Czym w takim razie są wolne rodniki? Jak powstają i dlaczego przyczyniają się do powstawania zmarszczek?

Wolne rodniki są atomami, które na swojej zewnętrznej powłoce mają niesparowany elektron. W przeciwieństwie do atomu o normalnej postaci, jest niestabilny i dąży do połączenia się z innym atomem, w celu oddania mu elektronu albo przejęcia go od niego. Wolny rodnik w ten sposób staje się stabilny, ale uszkadza inne atomy, a tym samym i komórki organizmu, które z tych atomów się składają. Wolne rodniki namnażają się w szybkim tempie, na zasadzie reakcji łańcuchowej. Proces może zostać przerwany jedynie na skutek spotkania wolnego rodnika z antyoksydantem, czyli atomem substancji o właściwościach dezaktywujących albo innego wolnego rodnika.

Wolne rodniki powstają na skutek różnorodnych procesów fizjologicznych przebiegających w naszym organizmie. To produkt uboczny np. oddychania. Aby organizm zachował zdrowie, musi w nim panować równowaga między wolnymi rodnikami, a antyoksydantami. Kiedy jednak wolne rodniki zaczynają przeważać, dochodzi do tzw. stresu oksydacyjnego, który jest niebezpieczny dla zdrowia.

Wolne rodniki namnażają się w wyniku m.in. przebywania w zanieczyszczonym środowisku, palenia papierosów, picia alkoholu, spożywania niezdrowej, wysoko przetworzonej żywności, długotrwałego stresu, wzmożonego wysiłku fizycznego oraz intensywnego opalania się.

Jaki jest więc związek między wolnymi rodnikami a zmarszczkami na twarzy? Bezpośredni. Wolne rodniki uszkadzają atomy, a tym samym komórki różnorodnych narządów, w tym skóry. Negatywnie wpływają na warstwę lipidową naskórka oraz na komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny i melaniny. W wyniku ich działania obniża się więc zdolność skóry do obrony przed promieniowaniem słonecznym. Wolne rodniki rozluźniają ponadto połączenia między komórkami włókien kolagenowych i elastynowych w głębszych partiach skóry, powodując zwiotczenie skóry i oczywiście zmarszczki głębokie.

Jak możemy bronić swoją skórę przed wolnymi rodnikami? Przede wszystkim zdrowym stylem życia. W miarę możliwości unikać przebywania w centrum zatłoczonych miast, sypiać w czystej, przewietrzonej, wolnej od podłączonych do prądu sprzętów sypialni. Spożywać żywność naturalną, odstawić używki, słodycze, jeść dużo warzyw i owoców oraz tzw. superfoods, czyli produktów odznaczających się niezwykłą koncentracją przeciwutleniaczy. Niezwykle ważna jest też właściwa pielęgnacja cery. Przeciwko zmarszczkom powstałym na skutek działania wolnych rodników warto stosować krem ze śluzu ślimaka. Zawiera on naturalne składniki takie jak witaminy A, C i E, które uznaje się za jedne z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy. Poza tym znajduje się w nim kolagen i elastyna, czyli pozwala uzupełnić właśnie te substancje, które niszczą wolne rodniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *