Skip to main content
Healthy Skin Skincare Applying Sunblock Skin Care

Kwas hialuronowy – naturalny eliksir młodości

Eliksir młodości, upiększacz, przeciwzmarszczkowe serum – tak można określić co najmniej kilka różnych substancji stosowanych w kosmetyce. Jedną z nich jest niewątpliwie kwas hialuronowy. Dodawany do kremów i żeli hamujących procesy starzenia się skóry, w ostatnich latach robi zawrotną karierę. Czym jest ta substancja? Skąd się ją pozyskuje i jak działa?

Kwas hialuronowy to cukier złożony (polisacharyd, a więc organiczny związek chemiczny, który występuje we każdym żywym organizmie. Ma identyczną budowę chemiczną u ssaków i bakterii. Jego zadaniem jest wiązanie wody w skórze właściwej. Jedna cząsteczka kwasu potrafi związać nawet 250 cząsteczek wody!

U człowieka kwas hialuronowy stanowi składnik macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. Z wiekiem ubywa nam tej substancji, przez co skóra staje się mniej sprężysta i podatna na powstawanie zmarszczek. Poza tym występuje w mazi stawowej, a więc spełnia rolę odżywczą dla chrząstki stawów i sprawne ich działanie.

Kwas hialuronowy może występować w trzech różnych postaciach: usieciowanej, częściowo usieciowanej i nieusieciowanej. Każda z nich odznacza się inną gęstością, a więc i zdolnościami wiązania cząstek wody i możliwościami zastosowania w kosmetyce. Ponieważ kwas usieciowany jest najtrwalszy, wykorzystuje się go głównie w zabiegach przywracających twarzy kształt i objętość (tzw. wolumetria). Delikatniejsze działanie ma kwas częściowo usieciowany. Kwas nieusieciowany działa natomiast nawilżająco, więc dodaje się go do kosmetyków do skóry suchej, zmęczonej, wiotkiej. Świetnie sprawdza się w kremie ze śluzu ślimaka, który również działa nawilżająco i wzmacniająco na starzejącą się skórę. W takim duecie kwas hialuronowy działa jeszcze skuteczniej.

Dlaczego warto stosować kwas hialuronowy – zarówno w czystej postaci, jak i w kosmetykach? Bo to substancja naturalnie występująca w naszym organizmie, więc jest zgodna biologicznie z każdym typem cery. Nie wywołuje podrażnień i skutków ubocznych.

Kwas hialuronowy teoretycznie można pozyskiwać ze zwierzęcych organizmów, jednak naturalna kosmetyka nie stosuje takich metod. Kwas wykorzystywany w kosmetykach otrzymuje się biotechnologicznie – to pochodna kwasu naturalnego (np. hialuronian sodu), który ma identyczną budowę jak naturalny kwas, więc tak samo skutecznie spełnia swoje zadania. Można go uzyskać np. z pszenicy przy udziale bakterii kwasu mlekowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *