Skip to main content
4925358935_accdb0db5e_b

Jak pozbyć się rozstępów? Kolagenem!

Najpierw czerwone, po czasie zmieniające się w białe pręgi na udach, pośladkach, brzuchu. Pojawiają się w okresie dojrzewania, na skutek nagłego przybrania na wadze, w ciąży. Rozstępy dotykają wiele osób, przede wszystkim kobiet. Czy można im zapobiec? I co najważniejsze – czy można zwalczyć te, które już powstały na naszym ciele? Zobacz, jaką rolę w procesie leczenia rozstępów odgrywa kolagen.

Rozstępy są wrzecionowatymi pasmami na skórze powstającymi na skutek nadmiernego rozciągania się skóry. To ślady zerwania sieci włókien kolagenowych i elastynowych skóry. W normalnych warunkach skóra jest na tyle elastyczna, że dostosowuje się do zmian, jeśli jednak przyrost masy ciała następuje zbyt szybko, skóra nie nadąża z rozciąganiem. Jej włókna pękają. Powód przyrostu nie jest ważny – rozstępy mogą się pojawić zarówno na skutek zwiększenia się poziomu tkanki tłuszczowej, jak i masy mięśniowej (np. u kulturystów) oraz pod wpływem powiększającego się w ciąży brzucha.

Przyczyną powstawania rozstępów są także zmiany hormonalne i dysfunkcje tkanki łącznej. Gdy zaburzeniu ulega działanie fitoblastów (komórek odpowiedzialnych za produkcję elastyny i włókien kolagenowych). Skóra staje się wówczas mniej wytrzymała i elastyczna, a jej włókna – podatne na zrywanie.

Jeśli w porę nie zajmiemy się likwidowaniem rozstępów, pozostaną z nami… na zawsze. Zniknąć mogą bowiem tylko wtedy, gdy są czerwone. Biały kolor oznacza, że rozstępy zdążyły się już zabliźnić, a blizny przecież bardzo trudno usunąć.

Najważniejsze, to stosować właściwą profilaktykę. Nasza dieta powinna obfitować w składniki istotne dla skóry, czyli witaminy A, E, PP i B5 oraz mikroelementy takie jak krzem i cynk. Wskazana jest także aktywność fizyczna, która pomaga utrzymać skórę napiętą i jędrną. Ćwiczenia sprawiają, że skóra jest lepiej ukrwiona, a tym samym dotleniona i zaopatrzona w składniki odżywcze.

A co z tymi rozstępami, które zdążyły już oszpecić naszą skórę? W walce z nimi sprawdzi się krem z kolagenem. Takie kosmetyki nawilżają skórę i ją wzmacniają, bo dostarczają z zewnątrz niezbędny dla zdrowia skóry kolagen. Grunt to stosować je systematycznie. Czy to rzeczywiście działa? Tak, a możemy to poznać po uczuciu napięcia skóry, które występuje po nałożeniu kremu.

Podczas wyboru kremu z kolagenem na rozstępy warto zwrócić uwagę na jego skład. Nie powinny się w nim znaleźć takie składniki, jak cynk, ceramidy, kwasy owocowe i retinol. Same w sobie mają pozytywne działanie, jednak nie powinno się ich łączyć z kolagenem, bo osłabiają jego działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *