Skip to main content
hair

Cykl życia włosa, czyli o tym, dlaczego włosy muszą wypadać

Wieczorna toaleta. Rozczesujesz splątane całodzienną plątaniną włosy i boisz się spojrzeć na szczotkę. Ile włosów na niej zostanie? Spokojnie! Nie wpadaj w panikę i nie zaczynaj snuć wizji o swoim łysieniu. Musisz wiedzieć, że wypadanie włosów to rzecz zupełnie naturalna. Każdy włos ma swój cykl życia, który składa się z kilku etapów, a wieńczy go właśnie wypadnięcie ze skóry głowy. Jak przebiega wzrost włosa? I na którym etapie jego życia warto stosować kosmetyki wzmacniające do włosów?

Cykl życia włosów trwa od 2 do 7 lat i składa się z trzech etapów: fazy anagenowej (wzrostu), okresu przejściowego (faza katagenowa) oraz fazy telogenowej (okres odpoczynku). Włosy wyrastają z mieszków, przy czym każdy mieszek ma własny cykl życia. Co to znaczy? Że każdy włos na naszej głowie rośnie niezależnie od innych. To dlatego każdego dnia tracimy kilkadziesiąt włosów, a nie wszystkie. Gdyby mieszki żyły dokładnie w tym samym czasie, każdy z nas przechodziłby okresy całkowitej łysiny naprzemiennie z okresami bujnej czupryny. Zróżnicowanie cyklu życia włosów sprawia, że nasze włosy mają stale podobną objętość (pod warunkiem, że nie cierpimy na żadne zaburzenia, w wyniku których wypadanie włosów się nasila).

Pierwsza faza życia włosa to faza anagenowa. W czasie jej trwania (od roku do czterech lat) włos aktywnie rośnie. Cebulka znajdująca się na dnie mieszka regeneruje się i produkuje włos w tempie 1 cm na miesiąc. Faza druga – katagenowa – trwa zdecydowanie krócej, bo tylko od 2 do 3 tygodni. W tym czasie następuje zakończenie wytwarzania włókna włosa, a cebulka zaczyna się wycofywać ze skóry.

Ostatnią fazę określa się jako okres odpoczynku. Włos będący w tej fazie od dawna już nie rośnie, ale wciąż jeszcze tkwi w mieszku włosowym. Trwa to ok. 3 miesięcy. Po tym czasie włos wypadnie, np. w trakcie szczotkowania lub mycia. W miejscu, z którego wypadł stary włos, od razu rozpoczyna się nowa faza anagenowa.

Na co dzień może nam się wydawać, że tracimy dużo włosów. Jednak w rzeczywistości tylko 10 procent całej naszej czupryny znajduje się w fazie wypadania. Cała reszta jest w fazie wzrostu. Faza wzrostu trwa kilka lat i w tym czasie włos pobiera mnóstwo potrzebnych mu składników odżywczych – zarówno z wnętrza organizmu, jak i z zewnątrz, z kosmetyków, którymi go karmimy. To dlatego stosowanie odżywki wzmacniającej czy szamponu przeciwko wypadaniu włosów jak najbardziej ma sens.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *