Skip to main content
summer-1432382_960_720

Jak dbać o włosy latem?

Zima i lato to dwie skrajne pory roku, podczas trwania których jesteśmy najbardziej narażeni na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Zimą będziemy martwić się za kilka miesięcy, teraz bowiem na pierwszym planie są lato, wakacje, urlop. Wiatr górskich szlaków, słone wody mórz, chlorowana woda hotelowego basenu no i rzecz jasna słońce, słońce, słońce. To wszystko nie sprzyja niestety naszej cerze i włosom. O ile jednak skórę zabezpieczamy w większym bądź mniejszym (zawsze to coś!) stopniu, to o włosach zdarza nam się zapominać. Efekt? Przesuszone, połamane, cienkie i pozbawione blasku. Jak zatem pielęgnować włosy latem, by pozostały piękne aż do kolejnych wakacji?

Musisz wiedzieć, że ochrony przed promieniowaniem UV potrzebuje nie tylko skóra, ale włosy także. Słońce sprawia, że naturalnie gładka powłoka włosów rozszczelnia się i odsłonięciu ulega ich kora. A kora jest miejscem, w którym znajduje się melanina – barwnik chroniący włosy przed niszczycielskim działaniem słońca. Promieniowanie utleniają melaninę, przez co włosy stają się jaśniejsze.

Jeśli melaniny jest dużo (mogą się tym poszczycić włosy ciemne), to naturalna ochrona jest wyższa. Niestety, blondynki mają mniej melaniny, przez co promienie UV mogą robić z ich włosami więcej złego. Uszkodzone białka kory włosów to prosta droga do ich zwiększonej łamliwości.

Negatywny efekt potęguje woda. Przyjemnie jest położyć się na plaży po kąpieli w morzu czy basenie, jednak nie jest to dobre dla naszych włosów. Woda na ich powierzchni działa jak soczewka, która skupia promienie słoneczne. Do tego jeszcze morska sól i chlor, które sprawiają, że włosy są twarde i szorstkie. Wówczas łatwo o uszkodzenia mechaniczne podczas rozczesywania.

Jak cieszyć się latem i zachować piękne, zdrowe włosy? Stosuj się do poniższych zasad:

– po każdej kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie spłucz włosy czystą, słodką wodą (wodociągową). Unikaj samoczynnego wysychania włosów na słońcu. Po kąpieli usiądź pod parasolem i poczekaj z dalszym opalaniem,

– stosuj kosmetyki do włosów z filtrami UV. Postaw przede wszystkim na spray, który aplikuje się na wilgotne włosy po ich umyciu i już nie spłukuje. Tworzy on niewidzialny filtr ochronny, który blokuje przepływ promieniowania ultrafioletowego,

– noś nakrycia głowy (kapelusze, chustki). Zwłaszcza podczas spacerów, wędrówek po górach i na plaży,

– po powrocie do domu zafunduj swoim włosom regeneracyjny rytuał pielęgnacyjny. Dokładnie je umyj i użyj odżywki. Przyda ci się szampon przeciwko wypadaniu włosów oraz odżywka z olejkiem jojoba i makadamia, ceramidami oraz witaminami A, B i E. Do mycia używaj ciepłej, nie gorącej wody, a do spłukiwania chłodnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *